neděle 10. listopadu 2013

Co já tu vlastně dělám?!


Další článek není zoufalým výkřikem do tmy, ale snahou vysvětlit náplň mojí práce. Protože při každém skype hovoru slyším to samé: „Kači, prosím tě, co ty tam teda vlastně děláš?“. Takže je asi čas to veřejně vysvětlit, abych se vyhnula individuálnímu odpovídání na to samé dokola! Normálně bych se cítila trochu dotčená, že moji nejbližší pořád neví, byť už jsem o tom mluvila několikrát, ale vzhledem k tomu, že moje sestra byla docela nedávno na stáži ve Španělsku a já prakticky doteď nevím, co byla každodenní náplň její práce (promiň Šur, pamatuju si akci s palačinkama pro děti a psaní projektu!: )), tak se dokážu vžít do pohledu z druhé strany.
Je to hodně podrobné, takže těm, kteří nepotřebují detaily, doporučuju přečíst jenom nadpisy: ))

Náplň naší práce/dobrovolné služby je pestrá, takže jsem to rozdělila do kategorií, abyste to čtení nezabalili rovnou, můžete takhle číst každej den kousek a budete líp vědět, kde jste skončili: )

  • Koordinace projektů
Jednou z pravidelných věcí, kterým se věnujeme jsou projekty v rámci programu Mládež v akci. Myslím, že hodně z mých vrstevníků v ČR ani tady v Chorvatsku pořádně neví co to je, což je hrozná škoda, takže se to tady pokusím trochu popsat a namotivovat vás, ať taky někam jedete: )
Jedná se o mezinárodní výměny a tréninky, většinou týdenní, kde se sejdou účastníci z několika zemí a věnujou se nejrůznějším aktivitám na všechny možná témata od ekologie, přes outdoor po média. Jde vždycky o neformální vzdělávání, takže pestrý věci, workshopy, diskuze, hry, aktivní zapojení, atd. Taková zážitkovka v angličtině obohacená o multikulturní a cestovní rozměr. Parádní věc, velký potenciál se něco naučit a dozvědět zábavnou formou, a ještě parádnější je, že je to podstatně dotované z fondů EU, takže většinou účastníci platí akorát 30 % cestovních nákladů, což je ve výsledku poměrně směšná částka a může si to tak dovolit i chudý student. Pokud byste chtěli někam vyrazit, doporučuju vaší pozornosti například Evropské centrum mládeže Břeclav, http://www.eycb.eu/, kteří vysílají účastníky na obrovské množství programů a koordinuje to moje šikovná bývalá VŠ spolužačka Janča Parolková!
Syncro je taky partnerem v hodně projektech, což máme na starosti převážně my čtyři. V praxi to vypadá tak, že každý z nás se stará o konkrétní projekt, takže komunikuje s pořádající organizací, propaguje projekt na webu, FB a jinde, komunikuje s lidma, co chtějí na projekt jet, atd. Co se mi na Syncru líbí je, že se snaží zdůrazňovat vzdělávací rozměr těhle akcí a nechcou fungovat jenom jako levná cestovka. Což v praxi znamená to, že se taky scházíme s lidma předtím, než na projekt vyjedou, abychom se s nima pobavili, jaký mají očekávání a motivaci na projekt jet a potom se s nima sejdeme po projektu znovu, abychom zjistili, jaký to bylo, co se naučili a jak to můžou použít v praxi na lokální úrovni. Ideální verze je, že účastníci svoje přivezené nové znalosti opravdu prakticky využijí, například tím, že uspořádají nějaký workshop, akci, cokoliv. Takže tohle je jedna část naší práce, je to sice z velké části o mailování, ale to reálný setkání je moc příjemná věc, poslouchat zážitky lidí a jejich nápady mě osobně hrozně motivuje a pomáhá mi opravdu vidět smysl v tom co děláme.

  • Projekty organizované Syncrem
Syncro taky organizuje svoje tréninky v Chorvatsku, nejbližší plánovaný bude v lednu. Jmenuje se „Step up!“ a je to tzv. First Step/Basic Synergy Training, což je jakýsi základní seberozvojový trénink, který se v rámci Synergy Group dělá (tzn. program a metody jsou dané a používané více organizacema v rámci Synergy). Na něj navazuje Next Step/Advanced Synergy Training, na který jedu v prosinci do Holandska jako účastník, woohoo!: ) No ale zpět k plánovanému lednovému tréninku. My s Dori budeme v týmu, protože jsme trénink už jako účastnice absolvovaly, Alex a Veronika pojedou jako účastníci. Jura a Maja jsou hlavní trenéři, Tanja s Dori to koordinují a zajišťují organizačně a přímo na akci budou v týmu další lidi, to je v řešení. Účastníci budou z Turecka, Španělska, Polska, Rakouska, Rumunska a Chorvatska. No a těším se na to velice a jsem hodně zvědavá na to, jak to bude probíhat!

  •  PR a propagace Syncra
Další část naší práce je propagace a viditelnost organizace, takže chystáme nějaké úpravy webu, oživujeme FB stránku, plánujeme prezentace na školách, vymýšlíme letáky (velké veřejné díky Leně Křikavové, kterou jsem do toho na dálku zapojila!: ).
Vždycky jsem si myslela, že tohle rozhodně není oblast, která by mě bavila a zajímala, ale překvapivě jsem si v tom našla hodně věcí, který mě baví. Další supr věc je, že můžu využít veškeré svoje předchozí zkušenosti z ISC, m2m a organizování zážitkovek, takže se ukazuje, že moje roky strávené dobrovolničením v ČR se mi teď opravdu hodí!

  • Naše místní projekty
Teď taky plánujeme místní projekty a píšeme na ně žádosti o grant na město. Nápadů máme spoustu, uvidíme kolik projektů se nám podaří dotáhnout do konce a potom bude záležet na tom, co bude schválené. V tomhle rozhodně musím přičíst Syncru další kladný bod, máme obrovskou volnost v tom, čemu se chceme věnovat a každý nápad je podpořený. Takže jsme si před časem udělali brainstorming na všechny možné akce pro mládež, které bychom mohli udělat, potom jsme si z toho každý vybrali to, na čem chceme pracovat a to rozpracováváme do detailů. Dori plánuje „Syncro Youth Club“, odpolední workshopy na různá témata pro mladou veřejnost, Alexův projekt se jmenuje „The Night Is Young“ a má to být alternativa k hospodám a alkoholu, takže série sobotních večerů typu taneční, noční výlet, noční sportovní turnaj, atd. Veronika se hodně zajímá o tématiku gender, takže plánuje něco na téma gender v pracovní sféře, o tom zatím úplně moc nevím. A já chystám něco jako festiválek pro mladé začínající umělce, inspirací mi je v Brně fungující Youth for You(th), jehož myšlenka mi přijde supr (další velké díky Gabce Bokové, které mi poskytuje rady i materiály! Konexe, které mi zatím chybí tady, doháním podporou mých skvělých brněnských kamarádů: )

  • Ostatní
Další věci jsou různé drobnosti, které se v podstatě nedají zařadit do nějaké kategorie. Je to třeba malování chodeb: )) nebo jiné organizační věci kolem kanceláře a tak. Taky vaříme společné obědy, takže jednou za čas máme na programu nakrmení celé kanceláře: )

No, plánovala jsem taky trochu popsat, jak fungujeme v kanceláří a jak vypadají naše pracovní dny, ale tenhle článek už je i bez toho dost dlouhý a nechci riskovat, že se tu s tím budu vypisovat a nikdo to nezvládne dočíst do konce! Takže zase příště.
Každopádně od teď už očekávám, že znovu neuslyším dotaz „Co tam vlastně děláš?“ ale pouze konkrétní otázky na upřesnění věcí, které nebyly popsané dost podrobně: ))

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Tak teď už to vím :-). Docela si tu práci dovedu představit a držím vám palce. Pa mum

Anonymní řekl(a)...

Tož zajímavé, máte i nějaké sponzory z řad soukromých firem? Hrozí tam podle mě dost že se EU rozhodne že peníze nedá a je po projektu, což by byla škoda :-)
Jinak mě napadlo, že by jako podmínka účasti mohlo být poslání článku, nebo fotek z nějakého workshopu, nebo nějaké té akce,kterou by vaši účastníci po školení udělali, mohla by to pro vás být příjemná zpětná vazba, zároveň by jste měli něco v ruce, že se myšlenka šíří ,-)

Tož good luck

Fidič

kaacka řekl(a)...

díky za tipy fido: ) reálné výsledky se snažíme získat a myšlenku šířit co to jde; )
a projekt je na město, tak uvidíme, soukromé sponzory zatím nemáme: )

Okomentovat